Aukcja Militariów / 1 kwietnia 2023

89. Szabla oficera piechoty, Austria, XIX w.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja MilitariówSzabla oficera piechoty, Austria, XIX w.
89
Szabla oficera piechoty, Austria, XIX w.

dł. szabli w pochwie 875 mm, dł. szabli 835 mm, dł. głowni 707 mm, szer. głowni u nasady 27 mm, gr. grzbietu u nasady 7 mm, masa szabli 650 g, masa szabli w pochwie 1065 g

R ę k o j e ś ć zamknięta, oprawa z białego metalu. Jelec tarczowo-kabłąkowy, z tylnym ramieniem zwiniętym w wolutę ku głowni. Przednie ramię łukowato zagięte, połączone z trzpieniem głowni. Zewnętrzne strony jelca i kabłąka żłobione wzdłużnie. W przedniej części jelca szpara na temblak. Trzon drewniany, ukośnie karbowany, owinięty imitacją skóry jaszczura i opleciony stalowym filigranem i dwoma drutami. Długi, sfazowany kapturek osadzony w pierścieniu u jelca, górą nitowany na rozetowej podkładce trzpieniem głowni. G ł o w n i a stalowa, polerowana, o znikomej krzywiźnie. Obustronnie profilowana w jedną bruzdę. Pióro obosieczne z ością, sztych symetryczny. Na zewnętrznym progu bita sygnatura "Clemen & Jung". P o c h w a stalowa, oksydowana, z dwiema ryfkami i ruchomymi koluszkami. Kołnierz z pogrubioną szyjką mocowany w płaszczu pochwy śrubką. Ostroga asymetryczna.
stan zachowania 4/4/4

Cena wylicytowana
1 600 zł