Aukcja Militariów (9) / 6 kwietnia 2024

63. Szabla oficera marynarki wojennej, Francja, wz. 1876

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Militariów (9)Szabla oficera marynarki wojennej, Francja, wz. 1876
63
Szabla oficera marynarki wojennej, Francja, wz. 1876

dł. szabli w pochwie 878 mm, dł. szabli 826 mm, dł. głowni 690 mm, szer. głowni u nasady 22 mm, gr. grzbietu u nasady 7 mm, masa szabli 705 g, masa szabli w pochwie 1085 g

R ę k o j e ś ć zamknięta, oprawa mosiężna, złocona. Jelec esowaty, koszowy. Tylne ramię jelca zakończone stylizowaną głową delfina. Przednie tarcze, zwężające się, łukowato wygięte, tworzą kabłąk ze szparą na temblak, połączony z trzpieniem głowni. Długi, mocowany w pierścieniu u jelca kapturek, od góry nitowany trzpieniem głowni. Wszystkie elementy oprawy bogato dekorowane. G ł o w n i a stalowa, polerowana, o znikomej krzywiźnie. Obustronnie profilowana w jedną bruzdę i bruzdeczkę przygrzbietową. Bruzdy sięgają krótkiego, obosiecznego pióra z ością. Sztych symetryczny. Na grzbiecie napis „Couloux at Cie Klingenthal”. P o c h w a metalowa, malowana na czarno, okucia mosiężne, złocone. Szyjka z ruchomym koluszkiem na grzbiecie, obustronnie dekorowana skrzyżowanymi kotwicami w medalionach. Bogato zdobiony trzewik, ostroga asymetryczna.
stan zachowania: 5/5/5

Cena wylicytowana
5 000 zł