olej, płótno, 29 x 46,5 cm, sygn. i dat. l.d.: St. Wroński 1895
Stanisław Wroński Malarz, powstaniec styczniowy. Od 1857 roku studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Za udział w Powstaniu Styczniowym został skazany na 10 lat ciężkich robót na Syberii. Wroński był towarzyszem około bajkalskich ekspedycji innego zesłańca, wybitnego badacza Syberii – Benedykta Dybowskiego. Wykonywał m.in. rysunki z natury do jego prac naukowych. Wytrwale tworzył i wysyłał swoje obrazy do Warszawy, Petersburga, Sztokholmu. Niektóre pozostały na Syberii, tylko nieliczne trafiły do kraju. Po powrocie z zesłania mieszkał w Warszawie, wystawiał w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych i we Lwowie. Malował wyłącznie widoki przyrody. W 1894 roku przebywał na Białorusi, skąd przywiózł wiele pejzaży. Prace Wrońskiego znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki i Instytutu Politechnicznego w Irkucku. Na polskim rynku sztuki są dzisiaj wielką rzadkością.