Varia (13) / 22 września 2016

8. Stanisław Sawiczewski | Widok z Moskwy, 1917 r.

aAukcje archiwalneVaria (13)Widok z Moskwy, 1917 r.
Widok z Moskwy, 1917 r.

Stanisław Sawiczewski (1866 Kraków - 1943 Warszawa)

Widok z Moskwy, 1917 r.

olej, deska, 18 x 12 cm, sygn. i dat. l.d.: S.Sawiczewski / 18 XI 1917

Stanisław Sawiczewski Rysownik, ilustrator i malarz z kręgu monachijskiego. Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u L.Löfflera, potem w Wiedniu i Monachium u O.Seitza i w pracowni Azbego. W 1921 r. został profesorem w Szkole Sztuk Pięknych im. W. Gersona w Warszawie. Jako ilustrator współpracował z Tygodnikiem Ilustrowanym oraz lwowskimi wydawnictwami literackimi. Był pejzażystą, malarzem aktów, ciekawych widoków miejskich oraz scen rodzajowych. Niezwykle cenne są widoki miast ? Gdańska, Krakowa, Lublina ? przedstawiające zabytki architektury oraz miejskie zaułki z dokumentacyjną dokładnością. Sawiczewski był również doskonałym portrecistą, dzięki wnikliwej obserwacji modela potrafił wydobyć z niego najciekawsze cechy osobowe. Dużą część spuścizny Sawiczewskiego stanowią właśnie rysunki, szkice oraz studia, powstające jako notacje malarskie (rysunkowe zapisy w szkicownikach).
Cena wylicytowana
1 500 zł