pastel, papier, 69 x 46 cm w świetle passe-partout
sygn. śr. d.: Witkacy, opis. p. d.: T.C w owalu, NP7/11IV1926/trzy litery w trójkącie
Prezentowany obraz ukazuje Zdzisława Skibińskiego, znanego zakopiańskiego lekarza ftyzjatrę, który wraz z żoną Jadwigą należał do bliskiego kręgu znajomych Witkacego; obydwoje byli przez niego wielokrotnie portretowani. Obraz opatrzony jest literami TC. Prace w ten sposób oznaczone wykonywane były za darmo podczas spotkań towarzyskich, często pod wpływem alkoholu i narkotyków. Wyłączone były z zamówień i nie były objęte cennikiem Firmy Portretowej. Adnotacja NP7 oznacza, że w trakcie wykonywania portretu artysta nie palił od 7 dni.
Stanisław Ignacy Witkiewicz Syn Stanisława - malarza, krytyka i pisarza. Pseudonim artystyczny - Witkacy. Znany również ze swoich dokonań na polu literatury i dramatu. Wychowanek carskiego Korpusu Paziów w Petersburgu. Oficer gwardii carskiej w I wojnie światowej. W 1914 roku odbył długą podróż, ekspedycję naukową do Australii wraz z Bronisławem Malinowskim. Wychowany w aurze modernizmu w Krakowie i Zakopanem. Teoretyk sztuki, formista, współpracownik "Zwrotnicy", twórca teorii "Czystej Formy" - "....wartość dzieła sztuki nie zależy od uczuć życiowych w nim zawartych ani od doskonałości odtworzenia przedmiotów, a jedynie polega na jednolitości konstrukcji czystych elementów formalnych" Uważał, że twórczość artystyczna jest sposobem wyrażenia "Uczucia metafizycznego". Do połowy lat 20. tworzy malarskie fantazje, które dziś można określić jako pośrednie między modernizmem a surrealizmem. Od tego też czasu uprawia głównie twórczość literacką, która przyniosła mu z czasem światową sławę.
Tworzył prace malarskie w pracowni portretowej, gdzie obowiązywał cennik i wzory do zamówienia kolejnych "odejść" od realizmu portretowanej osoby na rzecz jej artystycznej wizji ekspresjonistycznej. Twórczość portretowa Witkacego była przez długi czas odbierana jako ekstrawagancja artystyczna i osobliwość. Weryfikację i potwierdzenie geniuszu artysty przyniosły następne lata. W 1983 roku wielki sukces w Paryżu miała jego wystawa w Centre Georges Pompidou. Artysta zginął tragicznie w 1939 roku. Popełnił samobójstwo w obliczu sowieckiego najazdu na Polskę, który potraktował jako koniec cywilizacji.
Czytaj więcej