Artyści krakowscy XX w. / 4 czerwca 2016

18. Soter Małachowski-Jaxa | Port w Gdyni

Strona głównaAukcje archiwalneArtyści krakowscy XX w.Port w Gdyni
Port w Gdyni

Soter Małachowski-Jaxa (1867 Wolanów - 1952 Kraków)

Port w Gdyni

gwasz, papier, 50 x 70 cm, sygn. p.d.: SJaxa 1934

Soter Małachowski-Jaxa Początkowo studiował w szkole rysunkowej w Odessie, a następnie, w latach 1892?94, w krakowskiej SSP pod kierunkiem F. Cynka i Wł. Łuszczkiewicza. W 1901 r. zamieszkał w Monachium, gdzie uczył się w Szkole Rysunku i Malarstwa Stanisława Grochowskiego. Po studiach osiadł w Krakowie, skąd na dwa lata przeniósł się do Zakopanego. W latach 1905, 1925 i 1928 podróżował do Włoch. Uczestniczył w wielu wystawach, m.in. w Krakowie, Warszawie, Łodzi, Poznaniu i Lwowie. Jego monograficzne wystawy miały miejsce w Krakowie. Artysta uprawiał głównie malarstwo pejzażowe, specjalizując się w pejzażach morskich i nokturnach. To właśnie obrazy marynistyczne przyniosły mu sławę. Po I wojnie światowej stał się jednym z najpopularniejszych malarzy polskiego wybrzeża, gdzie znajdował inspirację do swych obrazów, dokumentując w nich nadmorskie krajobrazy i pracę rybaków. Obecnie jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz w wielu muzeach (m.in.: w Lwowskiej Galerii Obrazów, Muzeum Narodowym w Krakowie, Szczecinie, Muzeum Miasta Gdyni oraz w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku).
Cena wylicytowana
12 000 zł