Kobiety w sztuce. Artystki, kolekcjonerki, muzy. / 6 marca 2024

17. Romuald Chojnacki | Portret kobiety na tle pejzażu

Strona głównaAukcje archiwalneKobiety w sztuce. Artystki, kolekcjonerki, muzy.Portret kobiety na tle pejzażu
Romuald Chojnacki | Portret kobiety na tle pejzażuRomuald Chojnacki | Portret kobiety na tle pejzażu

Romuald Chojnacki (1818 Warszawa -1885 Odessa)

Portret kobiety na tle pejzażu

olej, płótno, 100 x 75 cm, sygn. l.d.: R. Chojnacki

Romuald Chojnacki
Kształcił się u Aleksandra Kokulara. Wykształcenie artystyczne uzupełniał w Rzymie, który odwiedzał w latach 40. XIX wieku, utrzymując kontakty z Polonią, między innymi z Cyprianem Kamilem Norwidem. Pod koniec lat 40. zapadł na nieuleczalną chorobę, wiążącą się z postępującą niesprawnością nóg. Między innymi z tego powodu przeniósł się do Odessy, gdzie czynnie uczestniczył w życiu artystycznym, współtworząc odeską szkołę malarską i tamtejsze Towarzystwo Sztuk Pięknych. Pod jego kierunkiem warsztat artystyczny doskonalił Stanisław Chlebowski. Był cenionym autorem obrazów religijnych, historycznych i portretów. Wiele jego prac znajdowało się w kolekcjach prywatnych na Wołyniu i Podolu, a część jego twórczości znana jest wyłącznie ze wzmianek. Ostatnia znana praca Chojnackiego, „Młoda kobieta w całej postaci”, wystawiana była w 1883 w Warszawie; artysta przeznaczył dochód ze sprzedaży dzieła na dom Towarzystwa Sztuk Pięknych.
Cena wylicytowana
20 000 zł