Varia 12 / 2 lipca 2016

104. Roman Bratkowski | Capri

aAukcje archiwalneVaria 12Capri
104
Capri

Roman Bratkowski (1869 Lwów - 1954 Wieliczka)

Capri

olej, sklejka, 47 x 65 cm
sygn. p. d.: R. Bratkowski

Roman Bratkowski Malarstwa uczył się w krakowskiej SSP pod kierunkiem Jabłońskiego i Łuszczkiewicza. Następnie przeniósł się do Wiednia do pracowni Ch. Griepenkerla oraz A. Eisenmengera. W latach 1894 ? 1896 uczył się w Monachium w prywatnej szkole malarskiej A. Azbégo. Wystawiał w TZSP w Warszawie, TPSP w Krakowie i we Lwowie. ?Bratkowski malował niemal wyłącznie pejzaże. Były one doskonale skomponowane i wykończone, przepojone nastrojem subtelnej melancholii. Odznaczały się umiejętnością obserwacji syntezy zjawisk natury a zwłaszcza akcentowaniu kontrastu ruchu i spokoju? ? Janusz Derwojed.