Aukcja Militariów / 28 kwietnia 2018

178. REWOLWER COLT NAVY M 1851, BELGIA

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja MilitariówREWOLWER COLT NAVY M 1851, BELGIA
178
REWOLWER COLT NAVY M 1851, BELGIA

dł. całk. 305 mm, dł. lufy 160 mm, masa 1100
g, kaliber 35 mm

L u f a stalowa, ośmiogranna, gwintowana. Pod
lufą przymocowany zaczepem sprężynowym tłok
z dźwignią na dwóch sworzniach, do mocowania
nabojów w bębnie. U wylotu lufy sygnatura
wytwórcy – CAP. SYSTEM MANUFACTURED BY
C. CLEMENT – fabrykanta z Liege. Bęben – walec
z sześcioma otworami równoległymi na naboje. Przy
przedniej krawędzi walca bębna nieczytelny napis
firmowy. Na powierzchni bębna znak próby przestrzelań
broni Liege. Owal z koroną z literami LEG
nad gwiazdką, obowiązujący w latach 1846–1893.
Nad puncą próby znak kontrolera C z gwiazdką.
Korpus rewolweru zdobiony grawerowanym motywem
roślinnym. Na prawej płaszczyźnie korpusu
prostokątne pole z końcówką napisu – literą M.
Na lewej stronie kabłąka spustu napis określający
kaliber – 35, spotykany tylko w kopiach coltów
belgijskich. Okładziny z kości bydlęcej.
Belgijskie rewolwery systemu Colta dostarczono obu
stronom walczącym w wojnie secesyjnej. Belgijskie
kopie Coltów Navy 1851 trafiały w sporej ilości
również do Polski, przeważnie w ręce dowódców
i powstańców styczniowych 1863 roku. Napotkano
udokumentowany egzemplarz colta belgijskiego
Navy 1851 z powstania, z ozdobnym zdobieniem
korpusu, z taka samą oprawą kolby z kości bydlęcej.

Cena wylicytowana
2 600 zł