Varia 36 / 27 czerwca 2020

36. Michel Adlen | Pejzaż z Sekwaną, 1954

Strona głównaAukcje archiwalneVaria 36Pejzaż z Sekwaną, 1954
36
Pejzaż z Sekwaną, 1954

Michel Adlen (1898 Łuck – 1980 Paryż)

Pejzaż z Sekwaną, 1954

olej, płótno, 22 × 46 cm
sygn. l. d.: adlen.
na odwrocie na płótnie powtórzona sygnatura: adlen oraz na blejtramie napisy:
46 × 22 adlen 1954/-La Seine (Environ de Paris).

Michel Adlen Michel Adlen (Michaił Adlon, Saki (Łuck?) na Ukrainie 1898 – Paryż 1980) – malarz i grafik tworzący w obrębie francuskiej sztuki tzw. École de Paris. W latach 1918-1920 przebywał w Wiedniu, gdzie studiował w Akademii Sztuk Pięknych, współpracował z pismem „Die Muskete” oraz po raz pierwszy pokazał swoje prace na wystawie sztuki. W 1923 odwiedził Berlin i uczestniczył w wystawie grafiki. Od 1923 stale mieszkał w Paryżu. Uczestniczył w paryskich Salonach , brał też udział w innych wystawach. Należał do różnych ugrupowań artystycznych (L’Araigne, La Satire, Les Imagiers), działał w Société des Artistes Russes, był współzałożycielem Association des Artistes Peintrers et Sculpteurs Juifs en France. Zajmował się grafiką (m.in. album litografii 1932; albumy Clown de Paris, 1960; Ile-de-France, 1963), opracowywał ilustracje do książek, a w latach 1929-1939 jako ilustrator współpracował z kilkoma czasopismami paryskimi. Malował liczne pejzaże, martwe matury, kwiat, akty, kompozycje figuralne, w tym klownów i sceny cyrkowe. W różnych okresach twórczości, w malarstwie artysty dostrzegalne zarówno wpływy kubizmu i fowizmu, jak również fascynacja sztuką J.B.C. Corota, C. Pissara a także P. Cezanne’a.
Cena wylicytowana
2 200 zł