Aukcja Dzieł Sztuki / 11 maja 2024

16. Maurycy Trębacz | Kleopatra

Strona głównaAukcje nadchodząceAukcja Dzieł SztukiKleopatra
powrót
16
Maurycy Trębacz | KleopatraMaurycy Trębacz | KleopatraMaurycy Trębacz | Kleopatra

Maurycy Trębacz (1861 Warszawa - 1941 Łódź)

Kleopatra

olej, płótno, 68 × 55,5 cm
sygn. p. g.: „Maurycy Trębacz”


W zachowanym dorobku malarskim Maurycego Trębacza najwięcej jest pejzaży oraz portretów – te drugie uważane są za najlepsze w jego twórczości. W tej grupie przeważają portrety mieszczańskie; artysta często malował wizerunki osób na zamówienie. Szczególne miejsce zajmują portrety anonimowych piękności, o orientalne urodzie. Są to przedstawienia emanujące zmysłowością, sensualnością. Do tej grupy niewątpliwie można zaliczyć prezentowany obraz „Kleopatra”
Postać historycznej królowej hellenistycznego Egiptu, Kleopatry od wieków intrygowała i inspirowała wielu twórców. Jej postać pojawia się na płótnach wielu malarskich mistrzów. Były to gloryfikujące jej boską urodę portrety, bądź też sceny z jej życia. Najczęściej przedstawiano ją jako kusicielkę, biegłą w sztuce uwodzenia władczynię, ucieleśnienie femme fatale. Szczególną uwagę skupiano na dramatycznej scenie jej legendarnej, samobójczej śmierci. Taki też moment ujął w swoim portrecie Kleopatry Maurycy Trębacz. Scena przepełniona jest dramatyczną, pełną napięcia atmosferą. Artysta uwiecznił tu moment na chwilę przed jadowitym ukąszeniem węża w pierś pięknej królowej. Ciało kobiety wyłania się z ciemnego tła; jej ciało jaśnieje w alabastrowej poświacie. Ta w geście poddania, zakrywa ręką twarz, odchyla się i czeka na śmiertelny cios.

Maurycy Trębacz
Uczęszczał do warszawskiej Klasy Rysunkowej, gdzie swoje malarskie umiejętności kształcił pod okiem Wojciecha Gersona oraz Antoniego Kamińskiego. Uczył się również w pracowniach Jana Matejki i Władysława Łuszczkiewicza w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. Odbył również studia w Monachium u Aleksandra Wagnera i Otto Seitza oraz w Paryżu w Academie Colarossi, które ukończył otrzymując srebrny medal za pracę Z martyrologii. W 1894 roku zamieszkał w Warszawie, a następnie w 1909 roku przeniósł się do Łodzi. W swojej twórczości utrzymanej w duchu realistycznym, malował przedstawienia ze scenami rodzajowymi, pejzażami i portretami. Artysta bardzo często sięgał po motywy żydowskie, ukazując w swych obrazach życie codzienne Żydów i to właśnie te przedstawienia przyniosły mu największą sławę. Swoje prace wystawiał na wystawach m.in. w Paryżu, Monachium, Chicago, Warszawie oraz w Łodzi.
Czytaj więcej
Estymacja:
40 000 - 45 000 zł
Cena wywoławcza:
35 000 zł
Zapytaj o obiekt
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się