akryl, płótno, 70 x 70 cm, sygn. p.d.: M.DZIOPAK, opisany, sygn. i dat. na odwrocie: MARIA DZIOPAK - "KOŁOBRZEG PORT" - 2021 / PŁÓTNO, AKRYL
Maria Dziopak Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego (dyplom w 1978 roku). Uprawia malarstwo olejne, maluje głównie pejzaże. Nazywana jedynym żyjącym polskim impresjonistą, który pracuje w naturze. Autorka licznych wystaw indywidualnych w kraju i na świecie. W twórczości artystki można wyróżnić dwa nurty tematyczne. Pierwszy – to baśniowy świat ogrodów, pełen słońca i cienia, spokoju, zadumy i subtelności – to południe Europy, kraje Bliskiego Wschodu, ale także Polska, Turcja czy Rosja. Drugi – bardziej agresywny, zainspirowany pejzażem angielskim i norweskim – to mocna kolorystyka, drapieżne, pełne światłocieni formy. Uczestniczka wielu wystaw, zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych, w kraju i za granicą.