Aukcja Malarstwa Polskiego (5) / 8 lipca 2020

78. Marek Żuławski | Pewter

Aukcja dziAukcje archiwalneAukcja Malarstwa Polskiego (5)Pewter
powrót
78
Pewter - 1Pewter - 2

Marek Żuławski (1908 Rzym - 1985 Londyn)

Pewter

olej, płótno, 60 x 100 cm, sygn. na odwrocie i opisany: NO 30 / PEWTER, by Marek Żuławski, naklejka wystawowa z nazwiskiem artysty i tytułem

* Do obiektu zostanie doliczona opłata wynikającą z tzw. droit de suite, tj. prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymywania wynagrodzenia z tytułu dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy dzieł. Opłata będzie obliczana gdy równowartość kwoty wylicytowanej przekroczy 1000 zł. Do 500 000 zł wynosi 5% od kwoty wylicytowanej, a powyżej 500 000 wynosi 3% od kwoty wylicytowanej. W Polsce droit de suite reguluje art. 19-195 ustawy o prawach autorskich i pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. z późniejszymi zmianami, zgodnie z obowiązującą w Unii Europejskiej dyrektywą 2001/84/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 września 2001 r. w sprawie prawa autora do wynagrodzenia z tytułu odsprzedaży oryginalnego egzemplarza dzieła sztuki.

Marek Żuławski Malarz, rysownik i grafik, zajmował się także krytyką sztuki. W latach 1926-1933 studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych u prof. K. Tichego, a następnie u prof. F. Kowarskiego. W 1935 r. wyjechał na stypendium do Paryża, gdzie poznał J. Pankiewicza i środowisko kapistów. Od 1936 r. mieszkał na stałe w Londynie. Pracował dla BBC przygotowując audycje o plastyce współczesnej. Początkowo malował pod wpływem postimpresjonizmu i dopiero po wojnie wykształcił własny styl. Powstawały wówczas martwe natury, kompozycje kwiatowe i figuralne charakteryzujące się uproszczeniem formy i zgaszonym kolorytem. Pierwszą wystawę indywidualną Żuławski miał w Londynie w 1937 r. (Leger Galleries); rok później pokazał swoje prace na wystawach w Warszawie (IPS), Poznaniu i Łodzi. W latach wojny wystawiał w ekspozycjach indywidualnych i zbiorowych w Londynie, Edynburgu, Glasgow oraz innych miastach Wielkiej Brytanii. W 1946 r. miał pierwszą powojenną wystawę w Warszawie (Muzeum Narodowe) i Łodzi. Na emigracji regularnie wystawiał w Anglii, we Florencji, Nowym Jorku, Paryżu. Prace Żuławskiego znajdują się w muzeach i zbiorach państwowych oraz w kolekcjach prywatnych w Wielkiej Brytanii (Victoria and Albert Museum), Stanach Zjednoczonych (Central Library w Nowym Jorku, Muzeum Sztuki w Cincinnati), Izraelu (Yad Vashem). Największy zbiór jego prac malarskich, rysunków i grafik znajduje się w Muzeum Uniwersyteckim w Toruniu.
Czytaj więcej
Zapytaj o obiekt
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Play
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się