olej, płótno, 100 x 51 cm, sygn. p.d.: M. LACHUR, opisany na odwrocie: SZKIC MALARSKI CHICAGO / 1974 / c.d. / MACIEJ LACHUR / -AKT- / KRAKÓW - R.1978 / olej płótno 51 x 100
Maciej Lachur Młodszy brat Zdzisława Lachura. Studiował w ASP w Krakowie. Od 1952 roku przynależał do Związku Polskich Artystow Plastykow. Był współzałożycielem Studia Filmow Rysunkowych, którego kierownikiem był jego brat Zdzisław. Zajmował się malarstwem, w którym głownie podejmował tematykę żydowską. Był znakomitym portrecistą. Brał udział w licznych wystawach. Jego prace znajdują się w m.in. Muzeum Okręgowym w Bielsku-Białej, Muzeum Okręgowym w Częstochowie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.