Aukcja Prac na Papierze / 10 października 2020

17. Leopold Gottlieb | Portret Józefa Andrzeja Teslara

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Prac na PapierzePortret Józefa Andrzeja Teslara
Leopold Gottlieb | Portret Józefa Andrzeja Teslara

Leopold Gottlieb (1883 Drohobycz - 1934 Paryż)

Portret Józefa Andrzeja Teslara

węgiel, kredka, papier, 35 × 35 cm
sygn. oraz dedykacja l. d.: Drogiemu A.Teslarowi/w dowód (…) przyjaźni/leopo. Gottlieb

Reprodukowany:
Leopold Gottlieb (1879–1934) Galeria Wejman, Warszawa

Józef Andrzej Teslar (1889–1961), major Wojska Polskiego, poeta, publicysta, krytyk sztuki i tłumacz. Przyjaciel i kompan legionowy Leopolda Gottlieba.

Leopold Gottlieb Malarz, grafik i rysownik, działający w Krakowie, Paryżu i Wiedniu. Studiował w latach 1896-1902 w krakowskiej ASP u J. Malczewskiego i T. Axentowicza. Naukę kontynuował w Monachium, gdzie kopiował dzieła holenderskie w Starej Pinakotece. W 1904 r. zamieszkał na stałe w Paryżu. Był pomysłodawcą powstania krakowskiej Grupy Pięciu, w skład której weszli V. Hofman, M. Jakimowicz, J. Rembowski i W. Wojtkiewicz. W 1906 r. wyjechał do Jerozolimy. Objął tam katedrę malarstwa w Szkole Sztuki i Rzemiosła Bezalel. Po powrocie do Paryża w 1908 r. przebywał w kręgu artystów i krytyków. W czasie I wojny światowej walczył w szeregach dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego. Zajmował się wtedy m.in.. Dokumentacją rysunkową wojskowego życia. Początkowo twórczość Gottlieba kształtowała się pod silnym wpływem młodopolskiej stylistyki. Dla portretów z tego okresu znamienna jest melancholijna aura i pogłębiona charakterystyka psychologiczna modeli. Sylwety ludzkie wpisywał Gottlieb także w dekoracyjne kompozycje wyobrażające opustoszałe miasta i rozległe pejzaże. W późniejszym okresie najchętniej malował motywy biblijne o ograniczonej gamie barwnej oraz linearnej strukturze. Od 1927 r. Gottlieb radykalnie zawęził kolorystykę do kilku tonów podstawowych, jasnych błękitów, różów i brązów; odcienie masy perłowej wzbogacał akcentami bieli.
Cena wylicytowana
9 000 zł