olej, płótno, 60,5 × 80,5 cm
sygn. p.d.: K.Gorbatowski, dat. l.d.: 1968
Konstanty Gorbatowski Konstanty Gorbatowski w latach 1949–1954 studiował malarstwo w gdańskiej PWSSP pod kierunkiem prof. Juliusza Studnickiego, Krystyny Studnickiej i Kazimierza Śramkiewicza. W 1955 obronił dyplom. Jego obrazy charakteryzują się oniryczną wizyjnością. Stałym motywem w pracach artysty są ujęcia nocnego miasta – to mroczne uliczki czy tajemnicze, opustoszałe budynki. Zagadkowość owych płócien zachęca do refleksji, jak również intryguje swoją atmosferą. Dzieła Gorbatowskiego były wystawiane na licznych ekspozycjach indywidualnych w kraju i za granicą. Obrazy znajdują się w ważnych kolekcjach, m.in. w: Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Gdańsku, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Rzymie oraz w kolekcjach prywatnych we Francji, Danii, Szwecji, Włoszech, Stanach Zjednoczonych i Maroku.