Aukcja Prac na Papierze / 18 lipca 2020

15. Karol Wierusz-Kowalski | Przed chałupą

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Prac na PapierzePrzed chałupą
Przed chałupą

Karol Wierusz-Kowalski (1869 Warszawa - 1953 Poznań)

Przed chałupą

akwarela, papier, 36 x 48 cm w świetle passe-partout
sygn. p. d.: Karol Wierusz-Kowalski

Karol Wierusz-Kowalski
Malarz spokrewniony z Alfredem Wieruszem-Kowalskim, który był jego stryjem. Pierwsze lekcje rysunku pobierał u Ksawerego Pillatiego i Józefa Ryszkiewicza, następnie kształcił się w Krakowie pod okiem Juliusza i Wojciecha Kossaków. Za namową stryja Alfreda podjął naukę w prywatnej szkole rysunku i malarstwa W. Szymanowskiego i S. Grocholskiego w Monachium, z której po trzech latach przeniósł się na studia do akademii monachijskiej. Podczas pobytu w Monachium znajdował się pod opieką stryja, któremu pomagał przy realizacji niektórych zleceń. Utrzymywał też kontakty z polskimi monachijczykami, w tym z Józefem Brandtem i Franciszkiem Ejsmondem. Jego obrazy o tematyce rodzajowej i myśliwskiej były wystawiane w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych i nosiły wyraźne znamiona inspiracji twórczością stryja Alfreda.
Cena wylicytowana
13 000 zł