Aukcja Świąteczna / 2 grudnia 2023

15. Julian Fałat | Campo dei Gesuiti w Wenecji

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja ŚwiątecznaCampo dei Gesuiti w Wenecji
powrót
15
Julian Fałat | Campo dei Gesuiti w WenecjiJulian Fałat | Campo dei Gesuiti w Wenecji

Julian Fałat (1853 Tuligłowy - 1929 Bystra)

Campo dei Gesuiti w Wenecji

akwarela na podrysowaniu ołówkiem, papier, 22 × 30 cm w świetle passe-partout
sygn. p. d.: Fałat I/7
na odwrocie przyklejona kartka z napisem: JULIAN FALAT, 1934/collection privée de:/ MME WANDA POZNANSKA

Wanda z Dmowskich Poznańska (1898–2003) – żona Konsula Generalnego II Rzeczpospolitej w Paryżu i Londynie, Karola Poznańskiego; jej darowizny były zaczątkiem kolekcji Muzeum Dyplomacji i Uchodźctwa Polskiego w Bydgoszczy

Julian Fałat

Ikoniczny artysta Młodej Polski, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli szkoły monachijskiej, reformator szkolnictwa artystycznego, niezrównany pejzażysta i mistrz akwareli. W latach 1869–71 studiował w krakowskiej SSP, a następnie w akademii monachijskiej w pracowni A. Strähubera i G. Raaba. Na zaproszenie cesarza Wilhelma II, poznanego podczas polowania u Radziwiłłów, spędził 10 lat w Berlinie, malując sceny myśliwskie dla cesarza i dworu. W 1895 objął stanowisko dyrektora krakowskiej SSP i dokonał w niej gruntownej reformy programu nauczania. Od 1905 r. pełnił funkcję rektora uczelni. W latach 1919–21 mieszkał w Toruniu, gdzie założył Konfraternię Artystów. Swe prace prezentował regularnie od 1874 r. – w krakowskim TPSP, gdzie w 1925 r. odbyła się retrospektywna wystawa twórczości Fałata, a także w warszawskich salonach Krywulta i Garlińskiego. Indywidualne wystawy artysty odbyły się w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Lwowie i za granicą, m.in. w Paryżu, Chicago, wielokrotnie w Berlinie, Monachium, Wiedniu, Wenecji i Rzymie. Był odznaczany złotymi medalami na międzynarodowych ekspozycjach w Berlinie, Monachium i Dreźnie oraz Wstęgą Komandorii Orderu Polonia Restituta. Malował pejzaże z Litwy, Polesia, podgórza Beskidu Śląskiego, widoki starego Krakowa.

Czytaj więcej
Cena wylicytowana
44 000 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+ 48 58 301 05 54
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się