ołówek, tusz, papier, 21 x 29,5 cm
Proweniencja:
Zbiory rodziny artysty
Rysunek stanowi jeden ze szkiców przygotowawczych do obrazu olejnego „Św. Hubert”, namalowanego przez Mehoffera podczas jednej z wizyt w Lubieniu koło Piotrkowa Trybunalskiego w latach 1941-1943. Artysta w tym czasie projektował polichromię do kościoła parafialnego.
W latach 1887-94 uczył się malarstwa w krakowskiej SSP u J. Matejki i W. Łuszczkiewicza, a następnie w paryskich Ecolé des Beaux-Arts i Académie Colarossi. W 1895 roku zdobył I nagrodę na międzynarodowym konkursie na witraże do kolegiaty we Fryburgu w Szwajcarii, których realizacja trwała do 1934 roku Po konkursie otrzymał inne zamówienia, m.in. z katedry na Wawelu, z Włocławka, Przemyśla. Był najwybitniejszym i konsekwentnym reprezentantem sztuki secesyjnej, tworzył dekoracyjne portrety wielu osobistości, wizerunki żony i własne oraz kompozycje rodzajowe, które w latach 1895-1917 zyskały wymowę kompozycji symbolicznych.