ołówek, papier, 25 × 35 cm sygn. i dat. w l. d. wraz z dedykacją: Stanisławowi Schwarcowi/na pamiątkę/ duetów podczas wojny r.1941/8/5.Józef Mehoffer
Sportretowany to Stanisław Schwarc wraz z Wandą Lataczową. Inne ujęcie tego kameralnego koncertu znajduje się w zbiorach Biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego Stanisław Schwarc śpiewający przy akompaniamencie Wandy Lataczowej.
Prezentowany rysunek był pierwowzorem do późniejszej grafiki Mehoffera „Lekcja muzyki, litografia, papier, 22,5 × 29 cm (w świetle passe-partout) (repr. Grafika Artystyczna. Sztuka Dawna, [kat. auk], 30.10.2019, p.4
W latach 1887-94 uczył się malarstwa w krakowskiej SSP u J. Matejki i W. Łuszczkiewicza, a następnie w paryskich Ecolé des Beaux-Arts i Académie Colarossi. W 1895 roku zdobył I nagrodę na międzynarodowym konkursie na witraże do kolegiaty we Fryburgu w Szwajcarii, których realizacja trwała do 1934 roku Po konkursie otrzymał inne zamówienia, m.in. z katedry na Wawelu, z Włocławka, Przemyśla. Był najwybitniejszym i konsekwentnym reprezentantem sztuki secesyjnej, tworzył dekoracyjne portrety wielu osobistości, wizerunki żony i własne oraz kompozycje rodzajowe, które w latach 1895-1917 zyskały wymowę kompozycji symbolicznych.