Aukcja Jesienna / 8 października 2022

50. Józef Janowski | Studium kobiety, 1912 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja JesiennaStudium kobiety, 1912 r.
50
Józef Janowski | Studium kobiety, 1912 r.Józef Janowski | Studium kobiety, 1912 r.

Józef Janowski (ok. 1859 - po 1938)

Studium kobiety, 1912 r.

pastel, płótno naklejone na tekturę,
50 × 89 cm w świetle oprawy
sygnowany i datowany p. d.:
„J. Janowski /1912”

Józef Janowski
Malarz, rzeźbiarz i konserwator zabytkow. Kształcił się w warszawskiej Szkole Rysunkowej pod kierunkiem Wojciecha Gersona i Aleksandra Kamińskiego. Studiował rzeźbę u Andrzeja Pruszyńskiego. Naukę kontynuował także poza krajem, w Monachium, Dreźnie, Wiedniu i Berlinie. W latach 1902–05 był kustoszem gabinetu odlewow gipsowych na Uniwersytecie Warszawskim. Okres I wojny światowej spędził w Rzymie, gdzie prowadził własną pracownię rzeźbiarską. Około 1918 powrócił do Warszawy. Był członkiem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, w ktorym wielokrotnie wystawiał swoje prace. W późniejszym okresie w oeuvre Janowskiego kompozycje malarskie zaczęły dominować nad formami rzeźbiarskimi
Cena wylicytowana
7 000 zł