Aukcja Sztuki Współczesnej / 4 kwietnia 2020

31. Jerzy Stajuda | Perspektywa, 1990

aAukcje archiwalneAukcja Sztuki WspółczesnejPerspektywa, 1990
31
Perspektywa, 1990

Jerzy Stajuda (1936 Falenica – 1992 Warszawa)

Perspektywa, 1990

olej, płótno, 97 × 146 cm,
sygn. na odwrocie: Jerzy Stajuda 90 oraz opisany na blejtramie: PERSPEKTYWA

Po roku 1970 [Stajuda] rezygnuje stopniowo z barokowego bogactwa skłębionych form. Wprowadza klarowne podziały, upraszcza kompozycję, posługuje się dużymi monochromatycznymi płaszczyznami. Nowym elementem staje się świetlistość koloru, przywodząca na myśl nokturny Whistlera oraz pejzaże akwarelistów angielskich.
Aleksander Wojciechowski, Młode malarstwo polskie 1944–1974, Wrocław – Warszawa – Kraków – Gdańsk, 1975, s. 103