olej, płótno, 49 x 67 cm, sygn. i dat. p.g.: Jurry76, sygn. i dat. na odwrocie: Jurry 76 / "Letni weekend" / Jerzy R. Zieliński /
Jerzy Ryszard Zieliński (Jurry) Był nie tylko malarzem, ale też poetą i twórcą happeningów. Jedna z najbarwniejszych postaci warszawskiego życia artystycznego w latach 60. i 70. W latach 1962-68 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, początkowo rzeźbę u Alfreda Jesiona, później malarstwo u Jana Wodyńskiego i Jana Cybisa. W pracowni tego ostatniego uzyskał dyplom. W 1965 roku założył z Janem Dobkowskim słynną grupę Neo-Neo-Neo. Głównymi założeniami duetu stało się podważanie zasadności tradycyjnego, akademickiego systemu kształcenia artystów. To głównie Jurry zajmował się tworzeniem prześmiewczych manifestów artystycznych i pisaniem komentarzy, wykorzystywanych przez duet w działaniach happeningowo-plenerowych. W swoim malarstwie Jurry inspirował się pop-artem i secesją. Jego prace charakteryzują się zestawianiem dużych płaszczyzn jednolitego koloru, traktowanych płasko w sposób plakatowy. Te proste z pozoru formy niosą trafny komentarz do ówczesnego życia polityczno-społecznego. Twórczość Jurrego wywarła znaczny wpływ na młodych twórców późniejszych generacji (Gruppa oraz Grupa Twożywo).