olej, płótno, 76,5 × 96 cm
sygn. p. d.: Szancenbach
na odwrocie opisany: JAN SZANCENBACH/PEJZAŻ NORWESKI/Z RÓŻOWYMNIEBIEM/1980
na blejtramie nalepka autorska, na płótnie, w prawym górnym rogu, numer „OZ III/1481/89” oraz nieczytelna pieczęć, u dołu pieczęć „WÓZ/Przedmiot nie podlega zakazowi wywozu za granicę”, numer „OZ III/3021/91”, nieczytelna pieczęć i numer „1401/81 FC”
Jan Szancenbach W latach 1940–42 studiował w krakowskiej Kunstgewerbeschule u S. Kamockiego, J. Mehoffera i A. Jurkiewicza. Naukę kontynuował po wojnie, w latach 1945–48, w ASP u W. Weissa, Eibischa i L. Gradowskiego. Od 1972 r. prowadził własną pracownię na Wydziale Malarstwa. W latach 1987–93 był rektorem ASP w Krakowie, a w 1986 r. został mianowany profesorem. W jego twórczości dominują sceny rodzajowe, pejzaże, martwe natury i portrety. Jego obrazy, pełne ekspresji, niekiedy ocierające się o abstrakcyjne formy, przesycone są niezwykle żywą, czasem ostrą paletą barw. Artysta zajmował się także malarstwem monumentalnym, grafiką projektową i filmem rysunkowym. Jego obrazy znajdują się w wielu muzeach, m.in. w Moskwie i w Muzeum Uffizi we Florencji oraz w wielu muzeach w Polsce.