Aukcja Prac na Papierze / 17 czerwca 2017

165. Jan Lebenstein | Kompozycja z twarzami

Aukcja dziAukcje archiwalneAukcja Prac na PapierzeKompozycja z twarzami
165
Kompozycja z twarzami

Jan Lebenstein (1930 Brześć Litewski - 1999 Kraków)

Kompozycja z twarzami

litografia barwna, papier, wym. kompozycji 43 x 33 cm
sygn. i opis. ołówkiem p. g.: Lebenstein 25/100

Jan Lebenstein Studiował w warszawskiej ASP pod kierunkiem A.Nachta-Samborskiego. Debiutował na wystawie ?Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi? w warszawskim Arsenale w 1955r. Od 1959r. mieszkał w Paryżu. Tematy swoich prac Lebenstein czerpał z literatury starożytnej, mitologii i Biblii. Stworzył też cykl poświęcony wyobrażeniom prehistorycznych zwierząt. Związany ze środowiskiem paryskiej ?Kultury? ilustrował wydawane tam opowiadania G.Herlinga-Grudzińskiego i ?Folwark zwierzęcy? G.Orwella. Uhonorowany wieloma nagrodami w tym: Grand Prix de la Ville de Paris (1959), Nagrodą Fundacji A.Jurzykowskiego, Nowy Jork (1976), Nagrodą im. J.Cybisa (1987).