Aukcja Dzieł Sztuki / 30 listopada 2019

14. Jacek Malczewski | Portret Zosi Malczewskiej, 1922 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiPortret Zosi Malczewskiej, 1922 r.
Portret Zosi Malczewskiej, 1922 r.

Jacek Malczewski (1854 Radom - 1929 Kraków)

olej, tektura, 58 × 45 cm
sygn. i dat. p. g.: JMalczewski 1922

na odwrocie pieczęć kolekcji Krzysztofa Malczewskiego
Proweniencja:
-Kolekcja wnuka Jacka Malczewskiego – Krzysztofa
-Kolekcja prywatna, Polska

Twórczość Jacka Malczewskiego to nie tylko symboliczne oraz martyrologiczne kompozycje. W dorobku artysty odnaleźć można również realizacje pełniące funkcję swoistej kroniki rodzinnej. Malczewski chętnie portretował swoje dzieci, Rafała i Julię na różnych etapach życia. W przypadku oferowanego szkicu malarskiego, artysta postanowił uwiecznić swoją wnuczkę, Zofię Malczewską, córkę Rafała ze związku z Bronisławą Dziadosz. Dziewczynka urodziła się w kwietniu 1921 r. (D. Kudelska, „Dukt pisma i pędzla. Biografia intelektualna Jacka Malczewskiego, Lublin 2008, s. 225). i była siostrą Krzysztofa Malczewskiego, z którego kolekcji pochodzi oferowane studium. Rodzina pieszczotliwie nazywała Zofię „Hipcią” („Jacek i Rafał Malczewscy”, Radom 2014, s. 257). W kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie znajduje się obraz Rafała Malczewskiego, na którym widnieją starsza już Zosia i jej brat Krzyś.

Cena wylicytowana
31 000 zł