olej, tektura, 29 × 41 cm
sygn. l. d.: I. NOWAKOWSKA--/-ACEDAŃSKA
na odwrocie autorska dedykacja z 1949 roku
Irena Nowakowska-Acedańska Polska graficzka i malarka, pedagog. Związana do końca wojny ze Lwowem. Po 1945 krótko mieszkała w Tarnowie, następnie od 1946 w Gliwicach.W latach 1927–1932 studiowała na Wydziale Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego Państwowej Szkoły Technicznej we Lwowie. Uczennica Kazimierza Sichulskiego i Ludwika Tyrowicza. Uprawiała przede wszystkim grafikę warsztatową w różnych technikach graficznych, grafikę użytkową, malarstwo sztalugowe i ścienne, rysunek oraz tkaninę, a także projekty witraży. Lata 1932–1939 to najlepszy okres w twórczości artystki. Tematyka większości prac to architektura.