olej, płótno, 34 x 46 cm w świetle ramy, sygnowany i opisany na odwrociu: 'HENRYK WANIEK IVH 1997 | the landscape to be sung 12'
Henryk Waniek W 1964 roku rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Grafiki w Katowicach. W latach 1965–1966 był hospitantem na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W tym okresie zaangażowany był również w działalność założonego przez studentów ASP DKF „Kino-oko”, którego prezesem został w 1966 roku. W 1970 roku uzyskał dyplom z plakatu u prof. Tadeusza Grabowskiego oraz grafiki artystycznej u prof. Andrzeja Pietscha. Po studiach pracował w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach jako nauczyciel sztuki oraz jako wykładowca w Zakładzie Sztuki cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego. W 1976 roku przebywał we Florencji jako stypendysta Rządu Włoskiego, natomiast w latach 1976-77 otrzymał stypendium Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. Podczas studiów rozwinęły się ezoteryczne zainteresowania Wańka. Związał się z grupą Oneiron, której członkowie eksplorowali tematy związane z magią, alchemią, oraz filozofiami religiami Dalekiego Wschodu. Źródeł twórczości upatrywali w odmiennych stanach świadomości. W swoim malarstwie Waniek posługuje się typowymi symbolami ezoterycznymi: oknami, kolumnami, kielichami, drabinami, tęczą, gwiazdami. Artysta brał udział w licznych wystawach indywidualnych oraz grupowych. Oprócz malarstwa, uprawia grafikę, plakat, projektuje scenografie.