Aukcja Sztuki Współczesnej / 24 października 2020

17. Henryk Stażewski | Kompozycja, 1982

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Sztuki WspółczesnejKompozycja, 1982
Henryk Stażewski | Kompozycja, 1982Henryk Stażewski | Kompozycja, 1982

Henryk Stażewski (1894 Warszawa – 1988 tamże)

Kompozycja, 1982

relief, akryl, płyta, 58 x 58 cm sygnowany i datowany na odwrociu: 1982 | H. Stażewski

Henryk Stażewski Malarz, grafik, teoretyk sztuki. Jest uważany za jednego z najznamienitszych twórców awangardy okresu międzywojennego. Związany z nurtem konstruktywizmu. W latach 1913–19 studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie, pod kierunkiem Stanisława Lentza. Należał do wielu ugrupowań artystycznych, taki jak: Ekspresjoniści Polscy, Blok, Praesens, a. r., Cercle et Carré, Abstarction-Création. Często podróżował do Paryża. Przyjaźnił się z P. Mondrianem, Th. van Doesburgiem oraz M. Seuphorem. Jest uważany za jednego z pierwszych polskich twórców geometrycznych abstrakcji. Kompozycje jego autorstwa charakteryzują się statycznością, oraz kontrastowym doborem barw. Jego prace pojawiały się na wielu wystawach, m.in.: Warszawie, Wilnie, Łodzi.
Cena wylicytowana
40 000 zł