Aukcja Prac na Papierze: Sztuka dawna / 25 stycznia 2020

95. Henryk Epstein | Wyładunek w porcie

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Prac na Papierze: Sztuka dawnaWyładunek w porcie
powrót
95
Wyładunek w porcie

Henryk Epstein (1891 Łódź - 1944 Auschwitz)

Wyładunek w porcie

akwarela, ołówek, papier, 41 × 54,5 cm
sygn. p. d.: H. Epstein

Wystawiany:
„Mistrzowie Ecole de Paris. Henri Epstein”, Villa la Fleur, Konstancin- -Jeziorna, 18 września – 31 grudnia 2015

Reprodukowany:
Artur Winiarski, „Henri Epstein, katalog wystawy”, Villa la Fleur, Warszawa 2015, s. 137, nr kat. 103

Dominującą grupę dzieł w twórczości Epsteina z l. 30. XX w. są sceny przedstawiające rybaków przy pracy. Wiadome jest, że w 1931 r. artysta przebywał w Bretanii, w miejscowości Concarneau oraz wypływał na przybrzeżną wyspę Belle-Ile-en-Mer, skąd przywoził liczne akwarele, inspirowane tym tematem. Motyw portów i rybackich wiosek obecny w dorobku malarza wskazuje na niesłabnące u artysty zainteresowanie człowiekiem w określonym środowisku i stanowi niejako kontynuację studiów, w których przyglądał się pastuchom na polach Owernii i przekupkom na targu w Saint-Jean-de-Luz. Znaczna ilość obrazów o tematyce portowej przysporzyła Epsteinowi przydomek „malarza portów rybackich”, zaś jego twórczość z tego czasu została zdefiniowana przez krytykę jako „błękitny okres”. „W każdej ze swoich wypraw Epstein nie tylko potrafi odkryć istotę krajobrazu, ale też maluje ludzi, przedstawiając ich codzienność oraz relacje, wydobywając w ten sposób lokalny koloryt nie tylko miejsca, ale i społeczności.” Henri Epstein, [seria: Mistrzowie Ecole de Paris], Warszawa 2015, s. 47.

Henryk Epstein
Syn łódzkiego antykwariusza. Uczył się w prywatnej Szkole Rysunku Jakuba Kacenbogena w Łodzi. Ok. 1910 roku wyjechał na studia do Monachium. W 1913 roku na stałe osiadł w Paryżu, gdzie kontynuował naukę w Académie de la Grande Chaumière. Na Montparnasse przebywał wraz z zaprzyjaźnionymi z nim M. Chagallem, A. Modiglianim, Ch. Soutinem. W latach 1920-30 malował pejzaże w plenerze w Owerni, Bretanii i na Korsyce. Od początku lat 20-tych wystawiał w paryskich Salonach. Jedyną wystawą indywidualną była ekspozycja pośmiertna w paryskiej Galerie Berri-Raspail w 1946 roku. Po wojnie pokazywano jego prace na wielu wystawach zbiorowych środowiska École de Paris. Malował w technice olejnej, uprawiał również akwarelę, rysunek i grafikę. Na jego malarstwo ogromny wpływ miała twórczość Cézanne’a oraz fowistów. W 1944 roku zginął w obozie koncentracyjnym w Auschwitz.
Czytaj więcej
Cena wylicytowana
6 000 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się