Secesja i Art Déco / 13 czerwca 2015

13. Franciszek Żmurko | Portret kobiety

Strona głównaAukcje archiwalneSecesja i Art DécoPortret kobiety
Portret kobiety

Franciszek Żmurko (1859 Lwów - 1910 Warszawa)

Portret kobiety

olej, płótno, 85 x 71 cm; sygn. p. g.: F. Żmurko (zatarta)

Franciszek Żmurko Naukę rozpoczął we Lwowie, kontynuował w krakowskiej SSP u J.Matejki, następnie, w latach 1875 1879 w Wiedniu i Monachium. W 1882r. osiadł w Warszawie. Malował kompozycje rodzajowe i symboliczne, sięgał do tematyki antycznej, biblijnej, orientalnej. Dużą popularnością cieszyły się zmysłowe wizerunki kobiet, główki i akty utrzymane w ciepłym kolorycie.