Aukcja Dzieł Sztuki / 16 sierpnia 2014

58. Eugeniusz Dzierzencki | Żaglówka na morzu

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiŻaglówka na morzu
58
Żaglówka na morzu

Eugeniusz Dzierzencki (1905 Warszawa - 1990 Sopot)

Żaglówka na morzu

olej, sklejka, 22 × 17 cm
sygn. l. d.: E Dzierzencki

Eugeniusz Dzierzencki Edukację malarską rozpoczął w Warszawie w Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem M. Kotarbińskiego i W. Skoczylasa (w latach 1924 ? 1925). Począwszy od 1935 r. regularnie spędzał wakacje na Półwyspie Helskim, skąd wyjeżdżał do Lisiego Jaru, Jastrzębiej Góry i Karwii. Od 1949 roku należał do Komitetu Polskich Artystów Marynistów, a od 1956 roku do Ogólnopolskiej Grupy Artystów Plastyków ?Zachęta?. Brał udział w licznych wystawach marynistycznych m. in. w Pierwszej Wystawie Marynistycznej w 1958 roku w Warszawie. Dzierzencki pozostawił po sobie bogatą spuściznę malarską o szerokim wachlarzu tematycznym. Jego realistyczne obrazy cechuje doskonały warsztat, czysty i pewny rysunek. Łodzie na morzu to charakterystyczny motyw ikonograficzny w twórczości artysty, który malował je o różnych porach dnia i roku oraz w zróżnicowanej aurze.
Cena wylicytowana
1 400 zł