Aukcja Malarstwa Polskiego / 8 lutego 2023

21. Erno Erb | Targ warzywny

Strona głównaAukcje nadchodząceAukcja Malarstwa PolskiegoTarg warzywny
targ-warzywny-erno-erb-1096609targ-warzywny-erno-erb-1126797

Erno Erb (1878 lub 1890 Lwów - 1943 tamże)

Targ warzywny

olej, płyta, 36 x 52 cm, sygn. l.d.: E Erb

Erno Erb
Malarz samouk. Mieszkał i tworzył we Lwowie, a także w Truskawcu. Posługiwał się zarówno techniką olejną, jak i pastelową. Do najchętniej przedstawianych przez artystę tematów należały widoki rodzinnego miasta, pejzaże i sceny rodzajowe inspirowane codziennym życiem ukraińskich chłopów i Żydów. Poza tym malował kwiatowe martwe natury oraz portrety. Jednym z regularnie powtarzanych w jego pracach motywów są lwowskie straganiarki. Obrazy olejne Erba znamionuje gruba faktura, uzyskiwana przez impastowe nakładanie farb. Artysta systematycznie prezentował swoją twórczość w TPSP we Lwowie, ale także m.in. w Krakowie, Warszawie i Poznaniu. W roku 1932 uczestniczył w wystawie polskiej w Buffalo.
Estymacja:
25 000 - 30 000 zł
Cena wywoławcza:
18 000 zł