Varia 38 / 21 października 2020

13. Edward Okuń | Bez tytułu

HomeAukcje archiwalneVaria 38Bez tytułu
bez-tytulu-edward-okun

Edward Okuń (1872 Wólka Zerzeńska - 1945 Skierniewice)

Bez tytułu

cynkografia, papier, 14,5 x 20,5 cm, sygn. na płycie monogramem l.d.: EO

Edward Okuń Studiował malarstwo w warszawskiej Szkole Rysunkowej W. Gersona, następnie w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem I.Jabłońskiego, W.Łuszczkiewicza, F. Cynka i J.Unierzyskiego. Artystyczną edukację kontynuował w Monachium, w szkołach S.Grochowskiego, A.Ažbégo i S. Hollosy'ego, oraz w paryskiej Académie Julian w pracowniach B. Constanta, R. Collina i J.-P. Laurensa. W roku 1898 osiadł w Rzymie. Współpracował jako ilustrator z warszawskim czasopismem ?Chimera? oraz monachijskim ?Jugend?. W 1921 r. powrócił do Warszawy, gdzie od 1930 r. wykładał w tamtejszej Szkole Sztuk Pięknych im. W. Gersona. Był członkiem TZSP, w którego wystawach, począwszy od roku 1893, regularnie uczestniczył. W siedzibie TZSP miały również miejsce liczne indywidualne prezentacje twórczości artysty, m.in. w 1902 roku. Prace swoje Okuń eksponował ponadto w salonach Krywulta, Kulikowskiego i Gutnajera, a także w TPSP w Krakowie i Lwowie. Uczestniczył też w zagranicznych ekspozycjach, m.in. w Paryżu, Berlinie, Kijowie, Monachium i Rzymie. Malował pejzaże, zwłaszcza włoskie, portrety oraz kompozycje symboliczne i baśniowe, a także tematy literackie. Prace jego znamionowała dekoracyjność linii oraz syntetyczne ujęcie formy.
Cena wylicytowana
900 zł