Aukcja Sztuki Współczesnej / 30 października 2021

57. Edward Dwurnik | Plac zamkowy, 2017

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Sztuki WspółczesnejPlac zamkowy, 2017
57
Edward Dwurnik | Plac zamkowy, 2017

Edward Dwurnik (1943 Radzymin - 2018 Warszawa)

Plac zamkowy, 2017

akryl, płótno, 65 x 81 cm, sygnowany p.d.: '2017 | E. DWURNIK' oraz na odwrocie: '2017 | E.DWURNIK|"PLAC ZAMKOWY" | nr XII-803-6944'
do pracy dołączono certyfikat artysty

Edward Dwurnik
W latach 1963-70 studiował malarstwo, grafikę i rzeźbę na ASP w Warszawie. W 1965 r. rozpoczął prace nad cyklem rysunków i akwarel, a od 1966 r. obrazów olejnych "Podróże autostopem" – charakterystyczne widoki miast z lotu ptaka (kontynuowany do dziś). Od 1970 r. powstało kilkanaście innych cykli malarskich, m. in. w latach 1972-1978 „Sportowcy”, ukazujący karykaturalnie i komiksowo bohaterów codzienności czasów PRL-u. Wśród kolejnych cykli obrazów powstały dwie serie poświecone tragicznym losom ludzi uwikłanych w historię: w "Drodze na Wschód" (1989-1991) Dwurnik upamiętnia ofiary stalinizmu, a w "Od Grudnia do Czerwca" (1990-1994) ofiary stanu wojennego w Polsce. Inne serie to min. "Portret" (od lat 70-tych), "Robotnicy" (lata 80-te), "Niech żyje wojna!" (1991-1993), "Niebieskie miasta" (od 1993), "Diagonalne" (od 1996), "Wyliczanka" (od 1996). Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Indywidualnie prezentował swoje prace na wystawach monograficznych m.in. w 2001 r. w warszawskiej Zachęcie.
Cena wylicytowana
105 000 zł