olej, płótno, 146 cm x 114,5 cm, sygnowany p.d.: 'BAR >SASKI< E.D.' oraz na odwrocie: '1990 | E. DWURNIK | BAR "SASKI" II | NR: XV - 239. | 1550; l.g.: 1550'
"Sportowcy" to opowieść o losie Polaka na wsi i w mieście w czasach komunizmu, za żelazną kurtyną. Namalowałem jego codzienne życie; namalowałem jak rano wstawał, jechał do pracy, tam coś robił, jadł obiad w przerwie, wracał do domu, umawiał się z kumplami, palił papierosy, podrywał dziewczynę, pił, chorował, handlował, kombinował, jechał na wczasy. Po prostu tak biednie żył w tym polskim pejzażu. To jest o czasach nędzy socjalistycznej. Ci ludzie musieli przetrwać, więc właściwie byli wyczynowcami, byli jak sportowcy; przepychali się przez życie łokciami rozbijając innym nosy.
Edward Dwurnik
Edward Dwurnik Jeden z najgłośniejszych malarzy polskiej sztuki współczesnej. W latach 1963–70 studiował malarstwo, grafikę i rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom otrzymał w 1970 roku. Na jego całą twórczość istotny wpływ miała wystawa dzieł Nikifora Krynickiego w 1965. W tym samym roku rozpoczął pracę nad cyklem rysunków i akwarel, a od 1966 r. obrazów olejnych „Podróże autostopem”. Na ten cykl składają się charakterystyczne widoki miast z lotu ptaka. Inne serie to m.in. „Portret” (od lat 70-tych), „Robotnicy” (lata 80-te), „ Niech żyje wojna! ” (1991–1993), „ Niebieskie miasta” (od 1993), „Diagonalne” (od 1996) czy „Wyliczanka” (od 1996). Dwurnik odniósł międzynarodowy sukces dzięki udziałowi w wyjątkowej ekspozycji sztuki nowoczesnej pt. „documenta 7” w Kassel w 1982 roku – brał w niej udział jako jedyny artysta z Polski. Uczestniczył w ponad 90 wystawach zbiorowych oraz w ponad 80 wystawach indywidualnych. Artysta otrzymał wiele nagród, m. in. Nagrodę Kulturalną „Solidarności”, Nouvelle Biennale de Paris w 1985 czy Coutts Contemporary Art Foundation w 1992 roku. W ostatnich latach życia został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.