olej, karton, 22,5 x 31,5 cm
sygn. l. d.: D. Thomassin
Désiré Thomassin Austriacki malarz i kompozytor, syn wysokiego urzędnika na dworze księcia Parmy. Początkowo w latach 1877-1881 kształcił się w Królewskiej Szkole Muzycznej w Monachium, gdzie był uczniem Gabriela Reichenbergera i Maxa Hiebera, a następnie studiował malarstwo w monachijskiej akademii pod kierunkiem Wilhelma Dieza. Związał się z tamtejszym środowiskiem artystycznym, będąc jednocześnie w bliskim kontakcie z kolonią artystów w Dachau. Należy do najbardziej znanych austriackich malarzy realistycznych przełomu wieków. Malował głównie w technice olejnej - nastrojowe pejzaże, a także przedstawienia rodzajowe, sceny z życia rybaków i epizody z polowań. Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach publicznych (m.in. w Nowej Pinakotece w Monachium) i prywatnych.