Czapka wykonana z sukna w kolorze szaroniebieskim, z miękkim denkiem. Nauszniki złączone dwoma szaroniebieskimi, gładkimi guzikami. Daszek z tego samego materiału. Nad klapami, z przodu, przymocowany za pomocą „wąsów” orzełek metalowy „wiedeński”, wzorowany na karpackim. Podszewki brak. Wewnątrz kartka informująca, że czapka należała do Kacpra Pochwalskiego. Liczne ślady i dziurki po molach– ubytki materiału.
stan zachowania 2+