Aukcja Malarstwa Polskiego / 6 lipca 2022

5. Bronisława Rychter-Janowska | W salonie, przed 1927 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Malarstwa PolskiegoW salonie, przed 1927 r.
w-salonie-przed-1927-r-bronislawa-rychter-janowska-1021687w-salonie-przed-1927-r-bronislawa-rychter-janowska-1265678

Bronisława Rychter-Janowska (1868 Kraków - 1953 tamże)

W salonie, przed 1927 r.

olej, tektura, 27 x 37,5 cm, sygn. l.d.: B.RYCHTER-JANOWSKA.

Bronisława Rychter-Janowska
Od 1896 r. studiowała w Akademii monachijskiej u L. Bollera, A. Ažbego i S. Hollosy’ego. Naukę kontynuowała w Akademii Florenckiej oraz w Rzymie. Wiele podróżowała, m.in. do Szwajcarii, Włoch, Francji i Hiszpanii. Związana była ze środowiskiem artystycznym Krakowa. Wielokrotnie brała udział w wystawach TPSP w Krakowie i we Lwowie. Również podczas pobytu we Włoszech w latach 1911–1914 artystka wysyłała swoje prace na wystawy w kraju. W 1932 r. miała swoją indywidualną ekspozycję w warszawskiej Zachęcie. Rychter-Janowska była niestrudzoną artystką, nieustannie poszukującą nowych plenerów i odpowiednich zestawień barwnych. Płotna jej zdominowane są przez brązy, zielenie, błękity często zestawiane z kontrastowymi, luministycznymi barwami pomarańczy i czerwieni. Artystka znakomicie potrafiła uchwycić nastrój zarówno w pejzażach, jak i w znanych przedstawieniach dworków.