Varia® 48 / 1 października 2022

10. Bronisława Rychter-Janowska | Kobieta we wnętrzu

Strona głównaAukcje archiwalneVaria® 48Kobieta we wnętrzu
Bronisława Rychter-Janowska | Kobieta we wnętrzuBronisława Rychter-Janowska | Kobieta we wnętrzu

Bronisława Rychter-Janowska (1868 Kraków - 1953 tamże)

Kobieta we wnętrzu

olej, tektura, 30,5 × 23 cm
sygn. l. d.: B. RYCHTER JANOWSKA
na odwrocie nalepka Salonu Sztuk
Pięknych we Lwowie z 1936 r.

Bronisława Rychter-Janowska
Od 1896 roku studiowała w Akademii monachijskiej u L. Bollera, A. Ažbego i S. Hollosy’ego. Naukę kontynuowała w Akademii Florenckiej oraz w Rzymie. Wiele podróżowała, m.in. do Szwajcarii, Włoch, Francji i Hiszpanii. Związana była ze środowiskiem artystycznym Krakowa. Wielokrotnie brała udział w wystawach TPSP w Krakowie i we Lwowie. Również podczas pobytu we Włoszech w latach 1911-14 artystka wysyłała swoje prace na wystawy w kraju. W 1932 roku miała swoją indywidualną ekspozycję w warszawskiej Zachęcie. Rychter-Janowska była niestrudzoną artystką, nieustannie poszukującą nowych plenerów i odpowiednich zestawień barwnych. Płótna jej zdominowane są przez brązy, zielenie, błękity, często zestawiane z kontrastowymi, luministycznymi barwami pomarańczy i czerwieni. Artystka znakomicie potrafiła uchwycić nastrój zarówno w pejzażach, jak i w znanych przedstawieniach dworków.
Cena wylicytowana
0 zł