Aukcja Dzieł Sztuki / 9 maja 2020

65. Antoni Piotrowski | Wiosna

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiWiosna
powrót
65
Wiosna - 1Wiosna - 2

Antoni Piotrowski (1853 Nietulisko Duże - 1924 Warszawa)

Wiosna

olej, płótno, 66 × 66 cm
sygn. p. d.: A.PIOTROWSKI

„Z wielkiej plejady artystów malarzy, wykształconych w Szkole Jana Matejki, niemal wszyscy, którym u czoła zaświeciła gwiazda talentu, unieśli na całą twórczość swoją pierwiastki pojęć o sztuce i jej zadaniach urobione według kanonów wielkiego mistrza. Nie wszystkim danem było kontynuować myśl Matejki, wprządz się do rydwanu malarstwa historycznego i snuć dalej tradycye tego malarstwa, któremu przeznaczonem było na długi okres czasu zejść z widowni, ale wszyscy wynieśli pod wpływem swego mistrza zrozumienie wielkiego posłannictwa malarstwa polskiego. Nie czując się powołanymi ani godnymi do tego aby snuć dalej wątek pieśni genialnego swego mistrza, po jego śmierci umieli nawet wtedy, gdy myśl ich innymi po-dążyła szlakami, zachować poczucie potrzeby powracania od czasu do czasu do tematów historycznych i w ten sposób pod-trzymywać tradycyę wielkiej epoki w tym jałowym okresie, jaki nastąpił po dobie renesansu w polskiem malarstwie. Antoni Piotrowski zajmuje w tym szeregu wybitne miejsce.”
Antoni Piotrowski, Współczesne Malarstwo Polski z. VIII, tekst: Władysław Prokesch, nakładem Księgarni J. Czerneckiego w Wieliczce, Kraków, [bdw], s. 3.

Cena wylicytowana
22 000 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się