pastel, papier, 61 x 45 cm, sygn.i dat. l.d.: A Kamieński / 1920
Antoni Kamieński W 1881 roku rozpoczął studia malarskie w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu w klasie B.P. Willewaldego. W 1891 roku udał się do Paryża gdzie przez dwa lata studiował w Akadémie Julian w klasie A. Mercié oraz uczył sdię malarstwa pod kierunkiem W. Bouguereau, B. Constanta, J.-P. Laurensa i G. Ferriera. Dla czasopism wykonywał na zamówienie rysunki o tematyce rosyjskiej (m.in. „Illustration”, „Monde Illustré”, „The Grafic”. Od 1894 roku współpracował z „Tygodnikiem Ilustrowanym”, w którym reprodukował większość swoich prac. W latach 1894–1905 do aslbumu polskich znakomitości wykonywał liczne podobizny. Zajmował siłównie rysunkiem. Wykonywa też kompozycje większego formatu. (m.in. „Artyści (Na wyżynach) 1893;”Niedokończone dzieło” 1894, „Trozpacz” 1900. Był również grafikiem posługującym się akwafortą., suchą igłą i litografią. Tworzył kompozycje na kanwie utworów literackich, zajmował się także krytyką artystyczną.