Aukcja Malarstwa Polskiego / 23 czerwca 2021

18. Antoni Gramatyka | Widok zza Wisły. Klasztor w Tyńcu.

Strona głównaAukcje nadchodząceAukcja Malarstwa PolskiegoWidok zza Wisły. Klasztor w Tyńcu.
widok-zza-wisly-klasztor-w-tyncu-antoni-gramatyka

Antoni Gramatyka (1841 Kalwaria Zebrzydowska - 1922 Kraków)

Widok zza Wisły. Klasztor w Tyńcu.

olej, tektura, 25 x 34 cm sygn. p. d.: Agramatyka

Antoni Gramatyka Studia rozpoczął w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza i J. Matejki, a następnie w akademii wiedeńskiej i ponownie w Krakowie. Twórczość swoją prezentował głównie na wystawach krakowskiego i lwowskiego TPSP oraz TZSP w Warszawie. Malował pejzaże z okolic Krakowa, Kalwarii Zebrzydowskiej, Żywca, Podhala i Spiszu, a także sceny rodzajowe z życia wsi i miasta. Twórczość jego, utrzymana w duchu realizmu, zwraca uwagę subtelną kolorystyką oraz nastrojowością przedstawień. Zwłaszcza w pejzażach odczuwana jest przestrzeń. Artysta subtelnie zaciera różnice pomiędzy planami i tonuje kolorystykę uzyskując w ten sposób wyjątkową iluzję przestrzeni.
Estymacja:
19 000 - 25 000 zł
Cena wywoławcza:
15 000 zł