Aukcja Sztuki Współczesnej / 29 października 2016

49. Antoni Fałat | Portret stojący, 1973

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Sztuki WspółczesnejPortret stojący, 1973
49
Portret stojący, 1973

Antoni Fałat (ur. 1942 Warszawa)

Portret stojący, 1973

akryl, płótno, 100 × 80 cm
sygn. p. d.: Fałat Antoni 1973 oraz na odwrocie: Fałat Antoni 73 / Portret stojący / acryl

Antoni Fałat Malarz, przedstawiciel nowej figuracji w sztuce polskiej. Studia artystyczne w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych zakończył w 1969 r. uzyskując dyplom w pracowni Aleksandra Kobzdeja. Był współzałożycielem grupy artystycznej AUT (zał. 1970 r.) oraz aktywnie uczestniczył w działaniach ruchu „O poprawę”. Motto przewodnie ugrupowania wyrażające się w sformułowaniu: „polska figuracja, polski styl, polska egzotyka” dobrze odzwierciedla charakter prac artysty. W swojej twórczości Fałat posługuje się materiałem ikonograficznym zaczerpniętym ze starych fotografii. Sylwetki zamkniętych w kadrze postaci stanowią wzory--szablony, które następnie przenosi na płótna swoich obrazów, poddając odpowiedniej stylizacji i odrealnieniu. Mocno ograniczona paleta barw, zawężona do czerni, bieli i szarości, przełamana miejscami żywszym akcentem kolorystycznym, potęguje niezwykłą atmosferę zamkniętą w obrazie.
Cena wylicytowana
12 000 zł