Sztuka Świata / 3 listopada 2016

21. Anton Doll | Ślizgawka

Strona głównaAukcje archiwalneSztuka ŚwiataŚlizgawka
Ślizgawka

Anton Doll (1826 Monachium - 1887 tamże)

Ślizgawka

olej, płótno, 46 × 76,5 cm, sygn. p.d.: A. Doll. München.(?)

Anton Doll Doll urodził się jako syn nauczyciela w Monachium. Jego szczególny talent do rysowania zauważył w gimnazjum nauczyciel od malarstwa F. D. Leitung. Po otrzymaniu dyplomu szkoły średniej w 1846 rozpoczął studia prawnicze, ale trwały one tylko jeden semestr. Doll bowiem widział siebie raczej w roli artysty. W 1852 został członkiem Munich Kunstvereins (Monachijskich Stowarzyszeń Sztuki), co stworzyło artyście szansę wystawiania swoich dzieł (zwłaszcza w latach 1854?1886 w Monachium, Dreźnie i Wiedniu). Będąc pod wyraźnym wpływem H. Bürkela i M. Nehera, a także A. Stademana, malował początkowo akwarele oraz obrazy olejne z rozmaitymi widokami starego Monachium, nierzadko zimową, wieczorną porą. Jego prace zaczęły wkrótce przyciągać kolekcjonerów. Podczas podróży przez Bawarię i Szwajcarię stworzył sporą liczbę akwareli, rysunków i litografii przedstawiających widoki miasteczek oraz wiejskich pejzaży. Do ulubionych motywów Antona Dolla należały historyczne sceny architektoniczne, które artysta dość często przedstawiał w lirycznym, wieczornym klimacie, oraz pejzaże ukazujące zmianę pór roku, a także zimowe i letnie krajobrazy. W roku śmierci artysty tj. w 1887 została zorganizowana przez Munich Kunstvereins wystawa jego prac w Monachium.
Cena wylicytowana
33 000 zł