akwarela, papier, 34 x 44 cm
sygn. p. d.: Pronaszko
na odwrocie pieczęć: ZE ZBIORÓW /Henryka Bednarskiego /ze Lwowa/ L. p. 686
Andrzej Pronaszko Malarz, scenograf, reprezentant awangardowej sztuki lat 20-tych i 30-tych XX wieku. Studia odbył w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u Leona Wyczółkowskiego i Stanisława Dębickiego. W roku 1917 wraz z bratem Zbigniewem i Tytusem Czyżewskim założył grupę Ekspresjonistów Polskich (przemianowaną w 1910 na Formistów) a w roku 1927 związał się z grupą Praesens skupiającą architektów i malarzy o konstruktywistycznym rodowodzie. W latach 20-tych Pronaszko stopniowo odchodził od formizmu na rzecz zagadnień kolorystycznych tworząc prace o tematyce batalistycznej i rodzajowej oraz martwe natury i portrety. Przystępując do grupy Praesens tworzył kompozycje odzwierciedlające założenia konstruktywizmu ograniczone do elementów geometrycznych wzajemnie oddziałujących wewnątrz obrazu. W latach 50-tych powrócił do martwych natur, których częstym elementem są instrumenty muzyczne.