Aukcja Malarstwa Polskiego (5) / 8 lipca 2020

66. Alicja Halicka | Para leżąca na plaży, l. 30. XX w.

HomeAukcje archiwalneAukcja Malarstwa Polskiego (5)Para leżąca na plaży, l. 30. XX w.
66
Para leżąca na plaży, l. 30. XX w. - 1Para leżąca na plaży, l. 30. XX w. - 2

Alicja Halicka ( Kraków 1894 - Paryż 1975)

Para leżąca na plaży, l. 30. XX w.

olej, płótno, 38 × 46 cm sygnowany p. g.: Halicka
-kolekcja prywatna, Polska
Wystawiany: Alicja Halicka, Villa la Fleur, Konstancin-Jeziorna, 22 września-31 grudnia 2011 r.
Lit.: Alicja Halicka, Mistrzowie Ecole de Paris, katalog wystawy, Warszawa 2011, s. 75

Alicja Halicka Kraków -Szkoła Sztuk Pięknych dla Kobiet prowadzona przez Marię Niedzielską - lekcje u L.Wyczółkowskiego, W.Weissa i J. Pankiewicza. 1912 Paryż - studia w Academie Ranson u M.Denisa i Paula Serussier'a. 1913 ślub z malarzem Ludqwikiem Marcoussis,em. Malarka, ilustratorka, scenograf , dekoratorka. Wystawiała w wielu galeriach europejskich. Jej prace znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych. Malowała portrety, pejzaże, martwe natury i sceny rodzajowe. Jej malarstwo cechuje wyrazista linia i dbałość o kompozycję. Początkowo malowała w ciemnych tonacjach z czasem poszerzająć i rozświetlając paletę barw.