Aukcja Sztuki Współczesnej / 6 kwietnia 2019

16. Alfons Mazurkiewicz | Pejzaż, 1964

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Sztuki WspółczesnejPejzaż, 1964
Pejzaż, 1964

Alfons Mazurkiewicz (1922 Düsseldorf - 1975 Wrocław)

Pejzaż, 1964

olej, płótno, 85 × 121 cm
sygn. i opisany na blejtramie: ALFONS MAZURKIEWICZ PEJZAŻ 1964

Alfons Mazurkiewicz Urodzony w Niemczech, w polskiej rodzinie kultywującej tradycje patriotyczne. W 1953 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie ASP). Kształcił się m.in. pod okiem Eugeniusza Gepperta. W roku 1964 rozpoczął pracę dydaktyczną na macierzystej uczelni. W 1955 roku brał udział w słynnej, ogólnopolskiej wystawie „Przeciw wojnie – przeciw faszyzmowi” w Arsenale w Warszawie. W 1956 razem z innymi artystami założył Grupę X, po czym w 1961 roku został członkiem Szkoły Wrocławskiej. Wczesne prace artysty utrzymane są w stylistyce postimpresjonistycznej (podobnie jak u wielu innych artystów tego czasu). Po roku 1965 wypracował własny styl malarski. Od tego momentu jego kompozycje będą się charakteryzować ograniczoną kolorystyką za to niezwykle bogatą fakturą (niemal reliefową). Autor kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestników szeregu wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą.
Cena wylicytowana
14 000 zł