Aukcja Dzieł Sztuki / 2 maja 2016

57. Abraham van Dyck, wg | Młoda dziewczyna przy balustradzie

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiMłoda dziewczyna przy balustradzie
57
Młoda dziewczyna przy balustradzie - 1Młoda dziewczyna przy balustradzie - 2

Abraham van Dyck, wg (1636 Amsterdam - 1672 tamże)

Młoda dziewczyna przy balustradzie

olej, płótno, 117,5 × 81,5 cm
na odwrocie nalepka z Jacques?a Goudstikker?a
oraz jego pieczęć lakowa
Kolekcja Murray?a Backer?a, Amsterdam
Kolekcja Jacques?a Goudstikker?a, Amsterdam (poz. 5 na wystawie w 1927 r.)
Kolekcja barona Heinrich?a Thyssen-Bornemisza
Monachium 1930 r, poz. 29 (jako Ferdynand Bol)
Lozanna, 1986?7, poz. 28 (jako Ferdynand Bol)

Ten wyjątkowy obraz był do 1927 r. w jednej z najsłynniejszych kolekcji świata ? Jacquesa Goudstikkera. Ten amsterdamski marchand i kolekcjoner wszechczasów, miał kolekcję ponad tysiąca obrazów ? samych największych dawnych mistrzów jak Vermeera, Hieronima Boscha (Chrystus dźwigający krzyż, Wędrowiec/Syn marnotrawny), Rembrandta (Dawid prezentujący Saulowi głowę Goliata) Fransa Halsa (Portret Izaaka Abrahama Massa) Luki Signorelii?ego, Lucasa Cranacha, Marco Zoppy, Ferdinanda Bola (Portret Marii Gonzagi) czy właśnie Abrahama van Dycka. Była to największa kolekcja dzieł sztuki zawłaszczona przez Hermana Göringa. Po wielu latach starań w 2006 roku około rodzina odzyskała około 200 obrazów.

Cena wylicytowana
105 000 zł