akwarela, papier, 28,5 × 41,5 cm w świetle oprawy
sygn. i dat. p. d.: Juliusz Kossak / 1896, poniżej pieczęć lakowa z herbem Kossaków Lis ? częściowo zatarty
na odwrocie opis: Akwarella mojego ś. p. Ojca Juliusza / Południowy odpoczynek / Stwierdzam autentyczność / Wojciech Kossak oraz zatarta pieczęć lakowa. Analogiczna kompozycja z 1895 roku ? z tytułem Południe robotnika reprodukowana w: Kazimierz Olszański, Juliusz Kossak, Wrocław- Warszawa-Kraków-Gdańsk-Łódź 1988, il. 692.